Byly časy, kdy cesta skrze Dubaj znamenala dlouhé hodiny v zácpách na nekvalitních silnicích. Nicméně časy se mění, Dubaj se stala jednou z nejvýznamnějších turistických destinací a jedním z center světového obchodu. A souběžně s tím se zlepšovala kvalita dopravy v Dubaji.
Dnes je tedy situace mnohem lepší, nicméně k dokonalosti bude dovedena až v roce 2020, kdy bude celý megalomanský plán dokončen. Mimochodem – aut je v Dubaji více než milion a toto číslo úzce souvisí s faktem, že hromadnou dopravu využívá jen šest procent místních.
Místní letiště Dubai International Airport bývá obvykle prvním místem, které návštěvníci z Dubaje poznají. Jde o nejvýznamnější letiště celé oblasti a zároveň patří do patnáctky nejvytíženějších letišť světa. Zároveň je domovským letištěm letecké společnosti Emirates.
Pokud tedy do Dubaje poletíte s touto společností, počítejte s tím, že přistanete u Terminálu 3, mimochodem jedné z největších budov planety, pokud bychom řešili jen rozlohu. Ostatní velké letecké společnosti pak přistávají na Terminálu 1. Z letiště pak jezdí červená linka metra, taxíky i autobusy.
Metro v Dubaji je vůbec prvním systémem podzemní železnice, která vznikla na Arabském poloostrově, a druhým metrem, které vzniklo v arabském světě. První červená trasa metra byla otevřena v září 2009, o dva roky později pak začala jezdit ještě zelená linka. V dalších letech jsou potom v plánu další linky – modrá a fialová.
Cestování metrem v Dubaji je velmi levné a zároveň velmi komfortní. Jízdenku tady pořídíte už od dvou dirhamů (obvykle formou některé ze čtyř barevných karet, na které si můžete dopředu dobýt určitou částku) a její cena roste úměrně tomu, jak daleko metrem jedete.
Zajímavostí, která každého cizince překvapí, je fakt, že vlaky jsou plně automatizované a jezdí bez řidiče. Provoz metra je denní, jezdí od zhruba šesté hodiny ranní do třiadvaceti hodin večer. Výjimkou je pátek, kdy jezdí až od odpoledních hodin.
První vagon je pak takzvaná „Gold Class“, která nabízí luxusní sedačky a dokonce i wifi připojení, nicméně počítejte se zhruba dvojnásobnou cenou lístku. Jezdí i speciální vagony určené pro ženy s dětmi.
Pokud máte zkušenost s pražskými taxikáři, pak se vám v Dubaji bude líbit mnohem více. Cena jízdného není nijak přemrštěná a taxikáři jsou slušní. Všechny vozy jsou navíc moderní, klimatizované ve světle béžové barvě – jediným rozdílem je různobarevná střecha, která značí příslušnost k jednotlivým společnostem. Jako zákazník se ale nemusíte bát – ceny mají všechny stejné.
Ženy pak ocení existenci taxíků s růžovou střechou – jde totiž o taxíky určené speciálně pro ně. Cena jízdy je tvořená základní sazbou a pak se logicky odvíjí od počtu kilometrů.
V Dubaji fungují dva velké komerční přístavy – Port Rashid a Port Jebel Ali, který je zároveň největším umělým přístavem světa a největším přístavem na Blízkém východě. Přes Dubai Creek vás převeze menší zastřešená loďka a fungují tady i vodní autobusy a vodní taxi.