Emirát Dubaj je součástí Spojených arabských emirátů, které jsou tvořeny sedmi samostatnými emiráty vytvářejícími federaci. Je druhý největší po emirátu Abu Dhabí nebo také Abu Zhabí, kde je hlavní město celé federace. Dubaj je nejznámější a nejvíce navštěvovaný.
V čele stojí šejk Hamdan bin Rashid Al Maktoum, který je současně viceprezidentem federace a jejím ministerským předsedou. Šejk Al Maktoum je v emirátu velice oblíbený a respektovaný svými spoluobčany. Lidé ho nepomlouvají a nekarikují. Se dvěma manželkami má sedmnáct dětí, z nichž nejstarší syn se připravuje na převzetí vlády nad emirátem.
Emirát Dubaj patří mezi nejbohatší země světa. Hlavním zdrojem bohatství ale není ropa (pouze mezi 20 až 40 %), ale cestovní ruch, obchod a bankovnictví. V popředí průmyslové výroby jsou cementárny, chemický průmysl a lomy na mramor. Typické pro zemědělství je pěstování datlové palmy, chov koz a velbloudů. Některé potraviny a spotřební zboží se musejí dovážet. Vzhledem ke svému bohatství si může dovolit provádět takovou sociální politiku, která poskytuje výrazné sociální jistoty a zabezpečení místního obyvatelstva.
Krásné záběry z Dubaje - trhy, památky, ski Dubai, hotely a okolí.
V emirátu se neplatí daně, je tam bezplatné zdravotnictví a školství. Pokud někdo potřebuje operaci v cizině, požádá šejka a státní pokladna emirátu jí zaplatí. Stejně tak školství je plně hrazeno státem. Obyvatelům je umožněno studovat na prestižních světových universitách. Absolventi se po skončení studia vracejí do Dubaje většinou jako bankéři, podnikatelé nebo obchodníci.
► Emirát Dubaj na Wikipedii