Islámské náboženství má specifické církevní stavby – mešity, minarety a mauzolea, která jsou kupolovitého tvaru s použitím barevných materiálů, glazovaných obkladů, nástěnných maleb a mozaik.
Pro muslimy je důležitý postní měsíc ramadán, kdy ve dne nejedí, nepijí, nekouří a nežvýkají žvýkačku. Návštěvníci muslimských států a nemuslínové tam žijící (budhisté, křesťané) respektují pravidla a zvyky v době ramadánu.
Náboženství Islám vznikl na počátku 7. století v západní Arábii. Učení začal šířit prorok Mohamed ibn Abdulláh, který se narodil roku 570 v Mekce a zemřel roku 632. Nejdříve islám šířil prostřednictvím karavanního obchodu, později byla jeho zjevení a slovo Boží šířena i zbraněmi. Mohamed byl v Mekce pronásledován, proto z ní roku 622 uprchl a usadil se v Yathribu – později Medina - a právě tam došlo k postavení islámu na politickou platformu. Islám vyžaduje důslednou víru v jediného boha a zahrnuje i společenské instituce a kulturu. Je tedy téměř nemožné zvolit si jinou víru.
Korán je svatá kniha islámu a obsahuje zjevení Mohamedova. Je to základní kámen islámského náboženství a není přípustné ho kritizovat. Podle Mohameda je korán obrazem dokonalého slova Božího „Nebeské knihy“, která může připomínat biblické příběhy. Před odchodem Mohameda z Mekky byla jeho slova zapisována. Za moderní verzi koránu je považováno egyptské vydání z roku 1923. Kniha nemá pevnou strukturu. Je rozdělena do 114 kapitol (súr). Stala se také základem pro islámské právo – šária.
Šária je označení pro islámské právo a upravuje vztah k bohu a mezilidské vztahy. Soustřeďuje se hlavně na právo rodinné a dědičné. Upravuje téměř všechny činnosti každodenního života a jakékoliv porušení zákona je považováno za projev náboženské neposlušnosti. Právo šária obsahuje jedno z nejdokonalejších řešení problémů morálky a chování. Z toho také vyplývají tvrdé tresty za jeho porušení, někdy připomínající středověk, a nerovnoprávné postavení žen ve společnosti.
Džihád je jednou z povinností muslima – tj. usilovat o obranu islámu. Funguje jako politický prostředek k mobilizaci mas.
► Politika a náboženství na Wikipedii(en)