Sedmihvězdičkový hotel Burj al Arab (Plachetnice) byl postaven v roce 1999 na umělém ostrově, který je spojen s pevninou dlouhým moderním mostem, a vytváří dominantu dubajského pobřeží. Pokud máte povolení k jeho návštěvě, přes závoru se dostanete na most zakončený prostranstvím před honosným vstupem. Hotelový portýr ve společenském obleku vám otevře dveře auta, pak můžete vstoupit do velkého vestibulu, kde se okamžitě zaboříte do vysokého ručně tkaného koberce. Pojízdné schody do prvního patra jsou lemovány velkými akvárii. Všude vás obklopuje přepych s orientálními arabskými vzory, který na nás Evropany působí trochu přezdobeně. Zlatem a drahými kameny zasazenými do zdí se nešetřilo. Kožené sedací soupravy v jasně červené barvě se stolky s čerstvými růžemi, zajímavými lampami, pravými koberci – to je k vidění v každém patře.
Do dalších pater se dostanete několika pozlacenými výtahy s livrejovaným liftboyem. Návštěvník hotelu si může zajistit občerstvení formou švédských stolů v prvním patře. Obsluhující číšník se vám představí, položí vám na klín hadrový ubrousek a zasune za vámi židli. Švédské stoly nabízejí všechny známé, ale také neznámé lahůdky, které jsou součástí evropských i arabských kuchyní. Jídlo je servírováno na nádherném porcelánu, na spoustě talířů, talířků a mističek. Cesta autem a oběd trvající přibližně tři hodiny stojí sto třicet dolarů.
► Burj al Arab oficiální stránky (en)
► Burdž al Arab na Wikipedii
Pro toho, kdo přijede s plnou peněženkou, je v hotelu Burj al Arab spousta oddělení s drahým luxusním zbožím (oblečení, kabelky, boty, šperky, parfémy). Známé módní značky mají svá zastoupení v samostatných odděleních vybavených velkými zrcadly, pohovkami a křesly. Při pobytu v hotelu se automaticky předpokládají u dam šaty bez holých ramen a minisukní, u panů košile, nikoliv tričko, žádné džíny ale oblek a plná obuv. Kromě turistů ubytovaných v luxusních mezonetových apartmánech různých velikostí včetně konferenčních sálů a vlastního komorníka, který je vám k dispozici dvacet čtyři hodin denně, tam jsou ubytováni i muži a ženy z muslimských zemí. Jejich klasické oblečení - tedy ženy celé v černém, muži naopak v bílém – nám tam umožní zjistit jejich postavení ve společnosti. Dlouhá „košile“ – národní kostým mužů a současně úřední oblek (kandoura) může být zhotoven z několika materiálů. Kvalitní nemačkavé materiály, s límečkem a vyšívanou légou, a manžety s drahými manžetovými knoflíčky představují vysoce postavené a dobře situované muže.
Muži z nižší společenské vrstvy mají bavlněné pohodlné oblečení bez límečku s rozhalenkou ukončené ohrnutými rukávy bez manžet. Na nohou muži nosí páskové sandály. V hotelu se může fotografovat, ale pozor – muslimské ženy se vůbec nesmějí fotografovat a muži pouze s jejich svolením. To neplatí jenom v hotelu ale všude na veřejnosti.
► Burj al Arab - 3D prohlídka Earth Google
Kdo navštíví hotel Burj al Arab nesmí se zapomenout podívat na toalety. V prostorné místnosti plné světla je pod velkým zrcadlem černý mramorový stolek vykládaný perletí. Bílé froté ručníčky smotané do malých ruliček dohromady představují květ lilie. Po použití ho odhodíte do koše. Usměvavá dívka v uniformě před vámi toaletu umyje a po použití jí opět uklidí. Obřad mytí rukou zakončíte použitím drahé kosmetiky Hermes (krému na ruce, toaletní vody a parfému). Celý prostor je krásně provoněn a váš pobyt na toaletě je doprovázen nevtíravou hudbou.
Před hotelem Burj al Arab na straně k moři je dlážděná terasa s lehátky a občerstvením. Přístup do moře je ale obtížný, protože je na pláži spousta velkých balvanů a žádný písek. Koupání pro hosty hotelu Burj al Arab je připraveno buď na pláži na pevnině na druhé straně mostu, která je dobře vybavena restauracemi a sprchami, nebo v protilehlém aquaparku Wild Wadi se spoustou atrakcí.